Ile alkoholu jest w kombuchy?
Odpowiedź: nawet do 2,5%. Jeśli jednak szukasz kombuchy z jak najmniejszą ilością alkoholu - ten artykuł Ci w tym pomoże.
KOMBUCHA A ALKOHOL
Kombucha to napój naturalnie zawierający pewne ilości alkoholu.
Sprzedawana komercyjnie zazwyczaj zawiera go do 0,5%, przy czym kombucha domowej roboty może zawierać go nawet do 2,5%.
Do produkcji kombuchy, poza herbatą, wodą oraz kulturami bakterii i drożdży, jednym z niezbędnych składników jest cukier. To właśnie on, podczas fermentacji przekształcany jest przez drożdże w dwutlenek węgla oraz etanol (czyli alkohol etylowy).
W tym artykule dokładniej przyjrzymy się temu, czym się kierować, podczas wyboru sklepowej kombuchy tak, aby zawierała ona jak najmniej alkoholu oraz odpowiemy na pytania: czy kombuchę mogą pić dzieci, kobiety w ciąży (oraz karmiące), osoby mające problem z nałogiem alkoholowym i czy po wypiciu fermentowanej herbaty można bezpiecznie prowadzić pojazd.
Rick pijący alkohol
5 PUNKTÓW, KTÓRE POMOGĄ CI PRZY WYBORZE KOMBUCHY Z JAK NAJMNIEJSZĄ ILOŚCIĄ ALKOHOLU
Zgodnie z definicją prawa obowiązującą w wielu krajach (w tym w Polsce), napój zawierający do 0,5% alkoholu jest klasyfikowany jako bezalkoholowy. Dlatego wiele komercyjnych kombuch, dostępnych na polskim rynku, mieści się w tej kategorii.
Jednak czy każda kombucha oznaczona, że zawiera do 0,5% alkoholu, faktycznie spełnia tę normę?
Kombuche niepasteryzowane są bardzo fragilnym organizmem, które będąc przechowywane w nieodpowiednich warunkach (lub zbyt długo stojąc w sklepowej lodówce, która ma słabą moc) mogą cały czas fermentować i w efekcie przybrać nieco większą ilość alkoholu.
Stąd, jeżeli poszukujesz kombuchy o jak najniższej zawartości alkoholu, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
Sprawdź datę ważności: Im dłuższa data spożycia, tym większa szansa, że kombucha pochodzi z nowszej produkcji.
Z datą ważności jest również ściśle powiązany kolor — świeższa kombucha może mieć bardziej intensywny kolor, niż ta o tym samym smaku, która stoi w sklepie znacznie dłużej.
Warto wspomnieć, że kierowanie się kolorem zdaje egzamin, jeśli napój przechowywany jest w przezroczystych, szklanych butelkach. W przypadku kombuchy przechowywanej w ciemnych butelkach jest to wręcz niemożliwe do porównania.Wybieraj kombuchę bez słodkich dodatków: Cukier pochodzący ze słodkich składników może sprzyjać dalszej fermentacji — a przy tym produkcji alkoholu.
Kombucha, nawet przechowywana w lodówce nadal może ulegać minimalnej fermentacji (a im więcej cukru, tym więcej pożywienia dla drożdży), dlatego warto wybierać kombuche klasyczne, imbirowe, hibiskusowe — czyli te bez dodatków słodkich owoców.
Wybieraj miejsca popularne w zakupach kombuchy — to gwarancja częstszych dostaw świeżego produktu.
Możesz również kupować kombuchę laną prosto z kega lub sprzedawaną w większych butelkach.
Kombucha przechowywana w większym naczyniu jest mniej podatna na zmiany temperatury otoczenia, dzięki czemu może wolniej fermentować, a przy tym dłużej zachować świeżość (i w efekcie zawierać mniejszą ilość alkoholu).Kupuj kombuchę bezpośrednio u producenta.
Kupując kombuchę przez internet, będziesz mieć pewność, że warunki przechowywania były jak najlepiej dopilnowane.
Ponadto, jeśli okaże się, że po otwarciu kombucha jest skwaśniała i zbyt octowa, możesz w każdej chwili odezwać się do producenta i ją zareklamować.
I najważniejsze...po zakupie kombuchy zawsze przechowuj ją w lodówce!
Jeśli zostawisz zakupioną kombuchę w samochodzie, czy na kuchennym blacie — bakterie i drożdże, odpowiedzialne za fermentację mogą się uaktywnić przez ciepłą temperaturę otoczenia, przez co cukier w napoju nadal będzie procesowany.Stąd, jeśli nie zamierzasz wypić kombuchy tuż po zakupie — od razu przenieś ją do lodówki!
A teraz...pora odpowiedzieć
na najczęściej zadawane pytania! 👇
HARD KOMBUCHA
Na rynkach zagranicznych można dostać tzw. hard kombuche, do których produkcji używa się większej ilości cukru i drożdży.
Taka kombucha potrzebuje również więcej czasu do fermentacji, dzięki czemu ilość alkoholu w napoju może wynieść nawet 8%.
Warto wspomnieć, że zawartość przyjaznych bakterii dla organizmu maleje wraz z zawartością alkoholu, stąd hard kombucha nie jest tak samo zdrowa, jak kombucha regularna.
Leo wznoszący toast (tutaj też niestety z mocnym alkoholem, zamiast kombuchy)
DLACZEGO ALKOHOL JEST TOKSYNĄ?
Alkohol, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, jest bardzo szkodny dla zdrowia. To jeden z głównych powodów wielu zgonów na całym świecie. Jest on szczególnie niebezpieczny dla mężczyzn w wieku 15-59 lat, zwłaszcza w Europie Wschodniej.
Szkodliwe działanie alkoholu polega na tym, że organizm przetwarza go na aldehyd octowy.
Ten związek jest bardzo reaktywny i uszkadza DNA, białka i lipidy. Alkohol wpływa również negatywnie na pracę wątroby, nerek, serca, układu trawiennego i innych narządów. W wyniku nadmiernego spożycia alkoholu mogą pojawić się poważne choroby, włączając w to marskość wątroby, choroby serca, czy nowotwory.
Co więcej, alkohol został sklasyfikowany jako czynnik rakotwórczy Grupy 1 przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) dziesiątki lat temu — jest to grupa najwyższego ryzyka, która obejmuje również azbest, promieniowanie i tytoń (!!!)
Biorąc pod uwagę to, że żadna ilość alkoholu nie jest zdrowa dla organizmu człowieka, stąd kombucha (pomimo że zawiera niewielkie jego ilości), nadal jest świetną alternatywą dla wina, piwa i innych drinków alkoholowych!
Kombucha zamiast drinka brzmi jak fantastyczna opcja!
CZY KOMBUCHĘ MOGĄ PIĆ DZIECI?
Fermentowana herbata jest dość zdrowym napojem (zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, polifenole, oraz mnóstwo bakterii, korzystnych dla naszych jelit), stąd niektórzy rodzice częstują swoje pociechy małymi ilościami kombuchy.
Jako że zawartość alkoholu w domowej roboty kombuchy może się wahać w zależności od nastawu, najbezpieczniejszym wyborem byłoby sięgać po kombuchę komercyjną, a najlepiej pasteryzowaną. Wtedy mamy pewność, że kombucha nie ma więcej niż 0.5% alkoholu.
To prawda, że kombucha pasteryzowana nie będzie miała takiej ilości składników odżywczych, co niepasteryzowana, ale zawsze będzie to zdrowszy zamiennik popularnych słodkich napojów gazowanych, takich jak coca cola, sprite i inne okropieństwa.
Jeśli jednak chcesz, aby Twoje dziecko raz na jakiś czas wypiło kombuchę niepasteryzowaną (komercyjną lub domowej roboty), zawsze możesz rozrzedzić ją z wodą lub sokiem.
Oczywiście decyzja, czy podać dziecku kombuchę należy do rodziców (warto również skonsultować tę sprawę ze specjalistą — lekarzem lub dietetykiem, szczególnie jeśli dziecko ma niską odporność organizmu).
U młodych osób warto również uważać z większymi ilościami kombuchy nie tylko ze względu na zawartość alkoholu, ale i również na kwasowość tego napoju. Dla żołądka 10-letniego dziecka kombucha może być zbyt intensywna (szczególnie jeśli jest pita przed posiłkiem, na pusty żołądek).
Podsumowując, kombucha domowej roboty może zawierać więcej alkoholu, niż kombucha komercyjna pasteryzowana.
Jeśli jednak chcesz podzielić się ze swoim dzieckiem kombuchą niepasteryzowaną (komercyjną lub domowej roboty) — warto rozcieńczać ją z wodą i nie przesadzać z ilością (max. 150-300 ml, w zależności od wieku dziecka).
KOMBUCHA A KOBIETY W CIĄŻY (ORAZ KARMIĄCE PIERSIĄ)
Biorąc pod uwagę zawartość alkoholu w kombuchy, napój ten nie jest zalecany do picia w okresie ciąży (jak i podczas karmienia piersią).
Warto w tym czasie zastąpić go bezpieczniejszymi odpowiednikami, takimi jak lemoniada, woda kokosowa, czy świeżo wyciskane soki.
KOMBUCHA A ABSTYNENCJA
Kombucha, zwłaszcza w niepasteryzowanej formie, zawiera niewielką ilość alkoholu, co stanowi pewne wyzwanie dla osób borykających się z problemem alkoholowym.
Istnieje ryzyko, że picie kombuchy utrudni proces wyjścia z nałogu alkoholowego, stąd warto zachować ostrożność i skonsultować tę kwestię z ekspertem ds. uzależnień.
CZY PO KOMBUCHY MOŻESZ KIEROWAĆ POJAZDEM?
Ilość alkoholu we krwi po wypiciu kombuchy zależy od kilku czynników, takich jak ilość wypitej kombuchy, rodzaj kombuchy, oraz to, czy była spożywana na pusty, czy pełny żołądek. Ponadto, indywidualna tolerancja na alkohol każdej osoby może znacząco wpłynąć na ostateczny poziom alkoholu we krwi.
W Polsce dozwolony poziom alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu wynosi od 0,2 do 0,5 promila, a przekroczenie tych wartości może skutkować utratą prawa jazdy na okres nawet do 3 lat. W innych krajach, takich jak większość krajów Unii Europejskiej, standardowy limit wynosi 0,5 promila, przy czym w USA obowiązuje limit 0,8 promila w większości stanów.
Moje doświadczenia z alkomatem pokazują, że po wypiciu większej ilości kombuchy (500 ml) może pojawić się krótkotrwałe zwiększenie poziomu alkoholu we krwi (u mnie 0,12 promila). Jednak po krótkim czasie po spożyciu, wyniki pomiarów alkoholu we krwi wracają do normy (u mnie po 5 minutach po wypiciu wynik na alkomacie był równy zero).
Podsumowując, kombucha zawiera niewielką ilość alkoholu i raczej nie wprowadzi osoby kierujące pojazdem w stan nietrzeźwości.
Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojej zdolności do prowadzenia pojazdu po spożyciu tego napoju, zawsze warto zachować rozwagę i rozważyć alternatywne formy transportu (albo po prostu chwilkę odczekać).
Bezpieczeństwo na drodze jest priorytetem, dlatego warto zachować odpowiedzialność i umiar (chociażby z ilością wypitej niepasteryzowanej kombuchy).
Zapisz się na newsletter!
Też kochasz kombuchę?
Dostaniesz najlepsze wskazówki dotyczące fermentacji herbaty
Dowiesz się jeszcze więcej na temat wpływu kombuchy na zdrowie
Będziesz na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami na blogu!