Kombucha tipy

Czyli niezbędnik każdej kombuczary (i kombuczarza!)

WODA

JAKA WODA DO KOMBUCHY?

Do kombuchy świetnie nadaje się przefiltrowana woda z kranu. Jeśli nie masz dzbanka z filtrem, możesz użyć butelkowanej wody źródlanej lub wody mineralnej.

Woda prosto z kranu też jest dobrą opcją, o ile nie jest silnie chlorowana. Jeśli jest — możesz pozbyć się chloru na dwa proste sposoby: gotowaniem wody przez 15 minut lub odstawieniem dzbanka z wodą na 24 godziny — obie te metody sprawią, że chlor odparuje, dzięki czemu bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację nie zostaną osłabione przez tę substancję.

ILE WODY DO KOMBUCHY?

Zastanawiasz się, ile wody wykorzystać do zaparzenia herbaty i ile później dolać jej do słoja? Te proporcje nie mają większego znaczenia.

Robiąc 2,3, lub 4-litrowy nastaw, możesz zaparzyć herbatę zarówno w 0.5, jak i w 1 litrze gorącej wody, a następnie, po ostygnięciu dodać tyle wody, ile potrzebujesz, aby wypełnić cały słoik (zostawiając również miejsce na starter i cukier).

Pamiętaj, że im więcej wody użyjesz do zaparzenia herbaty, tym dłużej będziesz czekać na jej ostygnięcie — jeśli jednak chcesz skrócić ten czas, zawsze możesz wrzucić kostki lodu do stygnącej herbaty, żeby przyspieszyć ten proces.

JAKA TEMPERATURA WODY DO KOMBUCHY?

Temperatura wody, której używasz do nastawu, powinna być nie niższa niż 18°C i nie wyższa od 28°C.

Dlatego pamiętaj — zanim dodasz starter do słoja, w którym nastawisz kombuchę, sprawdź, czy napój osiągnął temperaturę pokojową. Bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację mogą nie przeżyć warunków w zbyt wysokiej, jak i zbyt niskiej temperaturze.

WYSOKOZMINERALIZOWANA KOMBUCHA

Jeśli chcesz zrobić ze swojej kombuchy napój zawierający jeszcze więcej składników mineralnych — nastaw kombuchę na wodzie mineralnej!

Badania wykazały, że podczas fermentacji ilość składników mineralnych w kombuchy wzrasta. Co więcej, będąc w formie fermentowanej herbaty, będą one łatwiej przyswajalne dla naszego organizmu — bakterie i drożdże rozłożą je na prostsze części, dzięki czemu nasz organizm szybciej je wchłonie!

*przed dodaniem naparu oraz liści do butelek, upewnij się, że osiągnęły one temperaturę pokojową.

HERBATA

JAKA HERBATA DO KOMBUCHY?

Zasada jest prosta — im lepsza herbata, tym lepsza kombucha. Dlatego do fermentacji przede wszystkim wybieraj herbatę liściastą. Zawiera ona całe, niezmielone liście herbaty, przez co uważana jest za produkt z wyższej półki, niż ta pakowana w torebkach.

Kombuchę możesz zrobić na herbacie czarnej, zielonej, białej, oolong, a nawet pu-erh. Są one idealnym wyborem jako baza pod pierwszą fermentację — będąc neutralne (czyli nie mając dodatków w postaci owoców, olejków i aromatów), w żaden sposób nie osłabią procesu fermentacji.

ILE HERBATY DO KOMBUCHY?

Ilość herbaty do kombuchy jest dowolna — standard to 1 łyżka (czyli 6-8 g) herbaty liściastej na 1 litr kombuchy.

CZAS PARZENIA HERBATY DO KOMBUCHY

Herbatę możesz zaparzyć według wskazań producenta, lub zalać liście wrzątkiem i odczekać 15 minut.

Liście wysokiej jakości herbaty można parzyć nawet do trzech razy z rzędu, dlatego po pierwszym parzeniu możesz powtórzyć ten proces — im więcej herbacianego naparu, tym kombucha będzie bardziej intensywna w smaku.

KOMBUCHA NA HERBACIE Z FUSAMI

Chcesz, aby Twoja kombucha była mocno herbaciana w smaku oraz stała się antoksydacyjną bombą? Nastaw kombuchę na nieodcedzonej herbacie z fusami! Będzie ona nie tylko intensywniejsza w smaku, ale również będzie zawierać mnóstwo polifenoli, które wesprą Twój organizm w walce z wolnymi rodnikami!

W tym przypadku najlepiej zrobić nastaw na liściach herbaty zielonej, bo to właśnie ona zawiera najwięcej antyoksydantów.

KOMBUCHA NA HERBACIE AROMATYZOWANEJ

Jeśli chcesz zrobić kombuchę na herbacie aromatyzowanej (na przykład earl grey) — nie ma sprawy! Kombuchowe eksperymenty są super, o ile w zanadrzu masz starter, czyli dodatkową, dojrzałą kombuchę zrobioną na herbacie bez dodatków.

Warto wiedzieć: nastawianie kilku fermentacji pod rząd na herbacie aromatyzowanej może w pewnym momencie tak osłabić SCOBY (Symbiotyczną Kulturę Bakterii i Drożdży), że fermentacja nie dojdzie do skutku i na napoju pojawi się pleśń. Dlatego przed kombuchowymi eksperymentami warto stworzyć sobie SCOBY hotel.

LIŚCIE HERBATY A DRUGA FERMENTACJA

Kolejnym z tipów, który wzmocni herbaciany smak Twojej kombuchy, to dodanie naparu wraz z liśćmi herbaty* do drugiej fermentacji (czyli podczas butelkowania).

Możesz dodać je wraz z owocami — podczas butelkowania polecam poeksperymentować i do każdej butelki wrzucić inne dodatki, a po zakończeniu fermentacji zrobić degustację!

Pamiętaj, żeby zawsze notować, co zostało dodane do kombuch, dzięki czemu możesz później powtórzyć proporcje dodatków napoju, który najbardziej Ci smakował!

JAKIE ALTERNATYWY DLA HERBATY MOŻNA WYKORZYSTAĆ DO ZROBIENIA KOMBUCHY?

Chociaż tradycyjna kombucha jest bazowana na herbacie Camellia sinensis, możliwe jest eksperymentowanie z innymi naparami. Kawa, yerba mate, hibiskus czy rooibos mogą stanowić ciekawe alternatywy.

Pamiętaj jednak, aby dokładnie monitorować proces fermentacji, gdyż niektóre napary mogą osłabić bakterie i drożdże odpowiedzialne za ten proces.

Z TYMI NAPARAMI OSTROŻNIE!

Niektóre zioła, czy owocowe dodatki (na przykład mięta pieprzowa, imbir, kurkuma, goździki) charakteryzują się właściwościami bakteriobójczymi — to oznacza, mogą one znacząco osłabić proces fermentacji.

Dlatego, jeśli chcesz poeksperymentować ze smakami — pamiętaj, żeby zawsze mieć w zanadrzu dodatkowy starter (potocznie nazywany SCOBY hotel) — czyli dodatkowy słój z dojrzałą kombuchą, zrobioną na herbacie bez dodatków.

CUKIER

JAKI CUKIER DO KOMBUCHY?

Do nastawiania kombuchy używaj cukru białego lub trzcinowego.

Brzmi niezdrowo? Nie martw się — ilość cukru w kombuchy będzie się zmniejszać z każdym dniem fermentacji. Pełni on funkcję pożywki dla bakterii i drożdży, które najpierw przekształcą go na dwutlenek węgla i etanol, a następnie na zdrowe kwasy organiczne.

WAŻNE: zamienniki cukru typu miód, syrop z agawy, syrop ryżowy, stevia, erytrytol, ksylitol, melasa, czy cukier puder zagłodzą bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację, dlatego nie powinno się ich używać do produkcji kombuchy.

ZAMIENNIKI CUKRU, KTÓRE NIE WPŁYNĄ NEGATYWNIE NA PROCES FERMENTACJI

Jeśli bardzo Ci zależy na zrobieniu kombuchy bez użycia cukru białego lub trzcinowego, możesz spróbować zrobić kombuchę na pasteryzowanym miodzie lub syropie klonowym. Fermentacja z użyciem tych zamienników może trwać o kilka dni krócej niż ta z użyciem standardowego cukru.

ILE CUKRU DO KOMBUCHY?

Sweet spot to 250 g cukru na 4 litry napoju (62,5 g na 1 litr kombuchy). Jeśli dodasz o 10 gram więcej/mniej cukru — też będzie to okay.

Warto pamiętać, że najniższa rekomendowana ilość cukru, jaką możesz dodać to 120 g na 4 litry kombuchy (30 g na 1 litr), przy czym najwyższa rekomendowana ilość to 300 g cukru na 4 litry kombuchy (75 g na 1 litr).

CZY MOŻNA PRZESŁODZIĆ KOMBUCHĘ?

Tak. Jeśli dodasz za dużo cukru do nastawu, możesz zaszkodzić równowadze bakterii i drożdży odpowiedzialnych za fermentację. W przypadku lekkiego przesłodzenia drożdże mogą się bardziej uaktywnić, przez co Twoja kombucha wyjdzie mocniej alkoholowa.

Jeśli jednak tego cukru dodasz naprawdę za dużo, możesz zupełnie uśpić pracę mikroorganizmów — czyli całkowicie wstrzymać proces fermentacji.

STARTER

CO TO JEST KOMBUCHA STARTER?

Kombucha starter to niezbędny składnik do rozpoczęcia fermentacji herbaty. Jest to płyn dojrzałej, niepasteryzowanej i co najmniej dwutygodniowej kombuchy z pierwszej fermentacji.

Starter zawiera SCOBY — czyli Symbiotyczną Kulturę Bakterii i Drożdży. To właśnie dzięki mikroorganizmom zawartym w płynie dzieje się magia fermentacji, podczas której powstaje kombucha oraz celulozowa nabłonka, potocznie zwana grzybkiem herbacianym.

CZY MOŻNA UŻYĆ OCTU JABŁKOWEGO ZAMIAST STARTERA?

Nie można. Ocet jabłkowy zawiera inną mikrokulturę, niż kombuchowy starter, więc fermentowanie herbaty na starterze z octu (jabłkowego, winnego i innych podobnych), sprawi, że zrobimy kombuchopodobny napój, który będzie tylko przypominał w smaku to, co chcemy osiągnąć.

JAK POWSTAJE GRZYBEK?

Istnieje teoria, która wskazuje na to, że bakterie i drożdże odpowiedzialne za proces fermentacji budują powłokę połączoną nanocelulozowymi włóknami na skutek stresu.

Grzybek herbaciany to taka ochronna pokrywka, dzięki której mikroorganizmy chronią swój mikroświat przed drobnoustrojami z zewnątrz oraz wyparowaniem całego płynu, w którym się znajduje (gdyby płyn w całości wyparował, grzybek wyschnąłby na śmierć — a z nim bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację herbaty).

CZY GRZYBEK JEST NIEZBĘDNY DO ZROBIENIA KOMBUCHY?

Nie, grzybek nie jest niezbędny do zrobienia kombuchy. To, co jest najważniejsze, to dojrzały (3-6 tygodniowy) płyn kombuchy pochodzący z pierwszej fermentacji.

Wiele osób myśli, że to właśnie duet: celulozowa powłoka plus kombucha starter, są niezbędne do zrobienia kombuchy. Nic bardziej mylnego! Starter, jak i grzybek herbaciany zawiera te same mikroorganizmy odpowiedzialne za fermentację, więc używając sam starter (bez grzybka) bez problemu uda nam się zrobić kombuchę.


Dlaczego więc na przestrzeni lat to grzybek był postrzegany jako kluczowy składnik do zrobienia kombuchy? Cóż, pewnie dlatego, że jest ciałem stałym, który przybiera bardzo ciekawy wygląd. Personalnie bardzo lubię trzymać grzybki w SCOBY hotelu i przyglądać się im, jak powstają pod nimi piękne bąbelki powietrza. Jednak jak nastawiam nowe kombuche to rzadko wrzucam do nich grzybka, ponieważ zabiera mi to więcej czasu, niż samo przelanie płynu startowego.

JAK WYHODOWAĆ GRZYB KOMBUCHA?

Jeśli zależy Ci na wyhodowaniu grubego, pięknego grzybka — daj swojej kombuchy spokój! (jakkolwiek to brzmi).

Celulozowe nanowłókna łączą się ze sobą najlepiej, kiedy słój z kombuchą stoi nieruchomo. Każde poruszenie słojem czy drgnięcie szafki, na której kombucha stoi sprawi, że grzybek będzie mieć problemy z wytworzeniem się. Dlatego, jeśli chcesz wyhodować ładnego grzybka, nastaw kombuchę w osobnym słoju i odstaw ją na co najmniej kilka tygodni!

JAK WYGLĄDA ZDROWY GRZYBEK?

Grzybek kombucha przybiera kształt obwodu naczynia, w którym się znajduje. Grzybek podczas pierwszych dni tworzenia się wygląda jak cienka tafla, czasami jednolita, czasami pływająca niczym kry na jeziorze.

W im większym naczyniu grzybek jest hodowany, tym dłużej trzeba czekać, aż stanie się mocny i gruby. Jego kolor jest zależny od płynu, w jakim się znajduje. W czarnej herbacie grzybek będzie przybierał kolor brązowawy, w zielonej kremowy a w naparze z hibiskusa — różowy.

Na grzybku mogą znajdować się żylaste nitki oraz brązowe, skumulowane farfocle. Są to drożdże, których wygląd jest naturalnym skutkiem fermentacji (czasami jest ich bardzo dużo — na przykład na kombuchy nastawionej na kawie, czasami mniej). Niezależnie od tego, czy grzybek unosi się na powierzchni słoja, czy opadnie na dno, wszystko jest z nim w porządku (o ile cały czas jest zanurzony w kombuchy).

Najgorszy scenariusz jest wtedy, kiedy na grzybku pojawi się pleśń. Wtedy grzybek (wraz z kombuchą, w której się znajduje) jest do wyrzucenia, a słoik do porządnego wyparzenia.

*grzybek herbaciany składa się głównie z bakterii kwasu octowego Acetobacter oraz drożdży (najczęściej Saccharomyces cerevisiae), przy czym głównym składnikiem matki octowej są bakterie octowe, takie jak Acetobacter aceti.

GRZYB KOMBUCHA

CZYM JEST GRZYBEK HERBACIANY?

Grzybek herbaciany to celulozowa powłoka, która powstaje podczas procesu fermentacji. Jego galaretowata struktura w wyglądzie bardzo przypomina matkę octową, od której różni się składem mikrobiologicznym*.

CZY Z MOJĄ KOMBUCHĄ WSZYSTKO JEST OKAY?

CZYLI PRZYKŁADY PRAWIDŁOWYCH FERMENTACJI

Podczas fermentacji na wierzchu płynu wytwarza się celulozowa nabłonka, zwana grzybkiem herbacianym. W zależności od naczynia, użytej herbaty, ilości cukru oraz dodatków grzybek będzie przybierał różne kształty i kolory.

Jeśli podczas pierwszej fermentacji nie będziemy ruszać słojem — struktura grzybka będzie mocniejsza, a grzybek będzie grubszy. Jeśli jednak będziemy przesuwać słój z kombuchą lub wywoływać drgania na meblu, na którym stoi naczynie — celulozowe nanowłókna nie będą miały odpowiednich warunków, żeby zbudować grubą strukturę. Warto pamiętać, że grzybek jest tylko wyznacznikiem tego, że fermentacja przebiega prawidłowo.

Celem zrobienia kombuchy jest pyszny napój, a nie piękny grzybek dlatego, jeśli wygląda on brzydko, nie przejmuj się! O ile nie ma na nim pleśni — wszystko jest z nim okay!

BĄBLE, FARFOCLE I INNE DZIWNE RZECZY NA GRZYBKU

Na wierzchu fermentowanej kombuchy możesz zauważyć uwięzione bąbelki powietrza, unoszące się brązowe farfocle (czyli drożdże) oraz dziwne, celulozowe struktury. To wszystko jest okay (o ile nie ma na tym pleśni — czyli białych/szarych włochatych plamek).

Grzybek będąc wypychany przez gaz wytwarzający się w kombuchy, może z czasem wynurzyć się i trochę wyschnąć na powierzchni. Warto wtedy zanurzyć go z powrotem, żeby był w 100% zabezpieczony kombuchowym płynem, który ochroni go przed drobnoustojami.

GALERIA ZDROWYCH GRZYBKÓW

PROBLEMY Z KOMBUCHĄ

WYBUCHANIE

Do kombuchy świetnie nadaje się przefiltrowana woda z kranu. Jeśli nie masz dzbanka z filtrem, możesz użyć butelkowanej wody źródlanej, gazowanej czy mineralnej.

Woda prosto z kranu też jest dobrą opcją, o ile nie jest silnie chlorowana. Jeśli jest — możesz pozbyć się chloru na dwa proste sposoby: gotowaniem wody przez 15 minut lub odstawieniem dzbanka z wodą na 24 godziny — obie te metody sprawią, że chlor odparuje, dzięki czemu bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację nie zostaną osłabione przez tę substancję.

PRZEKWASZONA KOMBUCHA - SPOSÓB

Zastanawiasz się, jakie proporcje wody wykorzystać do zaparzenia herbaty i ile później dolać jej do słoja? Te proporcje nie mają większego znaczenia. Robiąc 2,3, lub 4-litrowy nastaw, możesz zaparzyć herbatę zarówno w 0.5, jak i w 1 litrze wrzącej wody, a następnie, po ostygnięciu dodać tyle wody, ile potrzebujesz, aby wypełnić cały słoik (zostawiając również miejsce na starter i cukier).

Warto pamiętać, że im więcej wody użyjesz do zaparzenia herbaty, tym dłużej będziesz czekać na jej ostygnięcie — jeśli jednak chcesz skrócić ten czas, zawsze możesz wrzucić kostki lodu do stygnącej herbaty żeby przyspieszyć ten proces.

JAKA TEMPERATURA WODY DO KOMBUCHY?

Zanim dodasz starter do słoja, w którym nastawisz kombuchę, sprawdź, czy napój osiągnął temperaturę pokojową. Bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację mogą nie przeżyć warunków w zbyt wysokiej, jak i zbyt niskiej temperaturze. Dlatego temperatura wody, której używasz do nastawu, powinna być nie niższa niż 18°C i nie wyższa od 28°C.

WYSOKOZMINERALIZOWANA KOMBUCHA

Jeśli chcesz zrobić ze swojej kombuchy napój zawierający jeszcze więcej składników mineralnych — nastaw kombuchę na wodzie mineralnej! Badania wykazały, że podczas fermentacji ilość składników mineralnych w kombuchy wzrasta. Dodatkowo, będąc w formie fermentowanej herbaty, będą one łatwiej przyswajalne dla naszego organizmu — bakterie i drożdże rozłożą je na prostsze części, dzięki czemu nasz organizm szybciej je wchłonie!

SCOBY HOTEL

CZYM JEST SCOBY HOTEL?

Do kombuchy świetnie nadaje się przefiltrowana woda z kranu. Jeśli nie masz dzbanka z filtrem, możesz użyć butelkowanej wody źródlanej, gazowanej czy mineralnej.

Woda prosto z kranu też jest dobrą opcją, o ile nie jest silnie chlorowana. Jeśli jest — możesz pozbyć się chloru na dwa proste sposoby: gotowaniem wody przez 15 minut lub odstawieniem dzbanka z wodą na 24 godziny — obie te metody sprawią, że chlor odparuje, dzięki czemu bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację nie zostaną osłabione przez tę substancję.

DLACZEGO WARTO MIEĆ SCOBY HOTEL?

Zastanawiasz się, jakie proporcje wody wykorzystać do zaparzenia herbaty i ile później dolać jej do słoja? Te proporcje nie mają większego znaczenia. Robiąc 2,3, lub 4-litrowy nastaw, możesz zaparzyć herbatę zarówno w 0.5, jak i w 1 litrze wrzącej wody, a następnie, po ostygnięciu dodać tyle wody, ile potrzebujesz, aby wypełnić cały słoik (zostawiając również miejsce na starter i cukier).

Warto pamiętać, że im więcej wody użyjesz do zaparzenia herbaty, tym dłużej będziesz czekać na jej ostygnięcie — jeśli jednak chcesz skrócić ten czas, zawsze możesz wrzucić kostki lodu do stygnącej herbaty żeby przyspieszyć ten proces.

JAKA TEMPERATURA WODY DO KOMBUCHY?

Zanim dodasz starter do słoja, w którym nastawisz kombuchę, sprawdź, czy napój osiągnął temperaturę pokojową. Bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację mogą nie przeżyć warunków w zbyt wysokiej, jak i zbyt niskiej temperaturze. Dlatego temperatura wody, której używasz do nastawu, powinna być nie niższa niż 18°C i nie wyższa od 28°C.

WYSOKOZMINERALIZOWANA KOMBUCHA

Jeśli chcesz zrobić ze swojej kombuchy napój zawierający jeszcze więcej składników mineralnych — nastaw kombuchę na wodzie mineralnej! Badania wykazały, że podczas fermentacji ilość składników mineralnych w kombuchy wzrasta. Dodatkowo, będąc w formie fermentowanej herbaty, będą one łatwiej przyswajalne dla naszego organizmu — bakterie i drożdże rozłożą je na prostsze części, dzięki czemu nasz organizm szybciej je wchłonie!

PIERWSZA FERMENTACJA

NA CZYM POLEGA PIERWSZA FERMENTACJA KOMBUCHY?

DXYZ

FERMENTACJA TLENOWA — BEST PRACTICES

Zastanawiasz się, jakie proporcje wody wykorzystać do zaparzenia herbaty i ile później dolać jej do słoja? Te proporcje nie mają większego znaczenia. Robiąc 2,3, lub 4-litrowy nastaw, możesz zaparzyć herbatę zarówno w 0.5, jak i w 1 litrze wrzącej wody, a następnie, po ostygnięciu dodać tyle wody, ile potrzebujesz, aby wypełnić cały słoik (zostawiając również miejsce na starter i cukier).

Warto pamiętać, że im więcej wody użyjesz do zaparzenia herbaty, tym dłużej będziesz czekać na jej ostygnięcie — jeśli jednak chcesz skrócić ten czas, zawsze możesz wrzucić kostki lodu do stygnącej herbaty żeby przyspieszyć ten proces.

JAKA TEMPERATURA WODY DO KOMBUCHY?

Zanim dodasz starter do słoja, w którym nastawisz kombuchę, sprawdź, czy napój osiągnął temperaturę pokojową. Bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację mogą nie przeżyć warunków w zbyt wysokiej, jak i zbyt niskiej temperaturze. Dlatego temperatura wody, której używasz do nastawu, powinna być nie niższa niż 18°C i nie wyższa od 28°C.

ULUBIONE MIESZANKI DO PIERWSZEJ FERMENTACJI

Jeśli chcesz zrobić ze swojej kombuchy napój zawierający jeszcze więcej składników mineralnych — nastaw kombuchę na wodzie mineralnej! Badania wykazały, że podczas fermentacji ilość składników mineralnych w kombuchy wzrasta. Dodatkowo, będąc w formie fermentowanej herbaty, będą one łatwiej przyswajalne dla naszego organizmu — bakterie i drożdże rozłożą je na prostsze części, dzięki czemu nasz organizm szybciej je wchłonie!

DRUGA FERMENTACJA

NA CZYM POLEGA DRUGA FERMENTACJA KOMBUCHY?

DXYZ

JAK DŁUGO TRWA DRUGA FERMENTACJA KOMBUCHY?

DXYZ

FERMENTACJA BEZTLENOWA — BEST PRACTICES

Zastanawiasz się, jakie proporcje wody wykorzystać do zaparzenia herbaty i ile później dolać jej do słoja? Te proporcje nie mają większego znaczenia. Robiąc 2,3, lub 4-litrowy nastaw, możesz zaparzyć herbatę zarówno w 0.5, jak i w 1 litrze wrzącej wody, a następnie, po ostygnięciu dodać tyle wody, ile potrzebujesz, aby wypełnić cały słoik (zostawiając również miejsce na starter i cukier).

Warto pamiętać, że im więcej wody użyjesz do zaparzenia herbaty, tym dłużej będziesz czekać na jej ostygnięcie — jeśli jednak chcesz skrócić ten czas, zawsze możesz wrzucić kostki lodu do stygnącej herbaty żeby przyspieszyć ten proces.

BUTELKOWANIE KOMBUCHY

Jak się butelkuje kombuchę — przelewamy .... mozemy dodać ...

JAKA BUTELKA?

Najlepsze butelki do kombuchy to te z grubego ciemnego szkła, o okrągłym przekroju (dlaczego?)

ULUBIONE DODATKI DO DRUGIEJ FERMENTACJI

Jeśli chcesz zrobić ze swojej kombuchy napój zawierający jeszcze więcej składników mineralnych — nastaw kombuchę na wodzie mineralnej! Badania wykazały, że podczas fermentacji ilość składników mineralnych w kombuchy wzrasta. Dodatkowo, będąc w formie fermentowanej herbaty, będą one łatwiej przyswajalne dla naszego organizmu — bakterie i drożdże rozłożą je na prostsze części, dzięki czemu nasz organizm szybciej je wchłonie!

termin ważności zabutelkowanej kombuchy, czy butelki muszą być szczelne, jak czyścić butelki? czy butelki z kombuchą mogą wybuchnąć?

PLEŚŃ NA KOMBUCHY

DLACZEGO KOMBUCHA PLEŚNIEJE?

Pleśń na kombuchy może pojawić się z kilku powodów. Są to między innymi:

Niesterylne środowisko — na przykład niedomyty i niewyparzony słój, w którym nastawiamy kombuchę.

Nieodpowiednia temperatura otoczenia, w którym znajduje się słój z kombuchą. Zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura może znacznie spowolnić proces fermentacji a nawet zabić kulturę bakterii i drożdży. A bez aktywnych kultur, fermentacja nie ma szans (dlatego też warto upewnić się, że herbata, którą mieszamy ze starterem jest ostudzona do temperatury pokojowej).

Za słaby starter. Twoja kombucha mogła spleśnieć również przez zbyt słabe kultury bakterii i drożdży. Dlatego kupując starter, upewnij się, że kombucha z której został on zrobiony pochodzi z conajmniej 3 tygodniowej, pierwszej fermentacji.

Zbyt rozcieńczony starter. Nastawiając nową kombuchę na starterze, upewnij się, że proporcje startera do wody i zaparzonej herbaty wynoszą nie mniej niż 1 do 16 (czyli do 4 litrowej kombuchy użyj nie mniej niż 250 ml mocnego startera)

Kolejnym czynnikiem jest nastawianie kombuchy na herbacie z dodatkami lub na ziołach. Niektóre olejki, zioła, czy dodatki mają właściwości bakteriobójcze, przez co herbata nie będzie pracowała przez pierwsze dni fermentacji tlenowej, która jest kluczowa do rozpoczęcia produkcji kombuchy.

Patosąsiedzi. Jeśli dodasz do swojej kombuchy różne dodatki do pierwszej fermentacji (które mogą negatywnie wpłynąć na cały proces) pamiętaj żeby nie zostawiać słoja z eksperymentalną kombuchą obok innych nastawów. Drobnoustroje mogą się roznieść i zakazić wszystkie inne nastawy obok.

CO ZROBIĆ, ABY KOMBUCHA NIE SPLEŚNIAŁA

Aby uniknąć pojawienia się pleśni, kluczowe jest utrzymanie odpowiednich warunków higienicznych w miejscu produkcji kombuchy — porządnie wyparzać słój przed rozpoczęciem kolejnego nastawu i nie trzymać naczynia obok produktów, które mogą roznosić patogeny. Równie ważne jest użycie silnego startera do rozpoczęcia fermentacji jak i kontrolowanie temperatury, w której znajduje się nastaw (temperatura powinna wynosić między 18 a 28 stopni Celsjusza).

JAK ODRÓŻNIĆ PLEŚŃ OD FORMUJĄCEGO SIĘ GRZYBKA?

Pleśń zwykle pojawia się jako małe, włochate (czasem nierównomierne) kółka o białym, szarym, zielonkawym, czasem niebieskim kolorze, które mogą rozrastać się na powierzchni grzybka lub płynu.

Jeśli jednak nie jesteś pewien/pewna co do tego, czy na Twojej kombuchy wytwarza się nowy grzybek, czy jest to pleśń — odczekaj kilka dni. Czasami odróżnienie formującego się grzybka od pleśni jest trudne (szczególnie dla osób początkujących z kombuchą), więc po kilku dniach łatwie

MOJA KOMBUCHA SPLEŚNIAŁA. CO MAM TERAZ ZROBIĆ?

Niestety nie ma tutaj ratunku dla Twojej kombuchy. Kombucha jest do wylania, grzybek do wyrzucenia, a słoik do całkowitego umycia i wyparzenia.

TAK WYGLĄDA PLEŚŃ NA KOMBUCHY

KOMBUCHA A ALKOHOL

ILE ALKOHOLU JEST KOMBUCHY?

Do kombuchy świetnie nadaje się przefiltrowana woda z kranu. Jeśli nie masz dzbanka z filtrem, możesz użyć butelkowanej wody źródlanej, gazowanej czy mineralnej.

Woda prosto z kranu też jest dobrą opcją, o ile nie jest silnie chlorowana. Jeśli jest — możesz pozbyć się chloru na dwa proste sposoby: gotowaniem wody przez 15 minut lub odstawieniem dzbanka z wodą na 24 godziny — obie te metody sprawią, że chlor odparuje, dzięki czemu bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację nie zostaną osłabione przez tę substancję.

NISKOPROCENTOWA KOMBUCHA

Zastanawiasz się, jakie proporcje wody wykorzystać do zaparzenia herbaty i ile później dolać jej do słoja? Te proporcje nie mają większego znaczenia. Robiąc 2,3, lub 4-litrowy nastaw, możesz zaparzyć herbatę zarówno w 0.5, jak i w 1 litrze wrzącej wody, a następnie, po ostygnięciu dodać tyle wody, ile potrzebujesz, aby wypełnić cały słoik (zostawiając również miejsce na starter i cukier).

Warto pamiętać, że im więcej wody użyjesz do zaparzenia herbaty, tym dłużej będziesz czekać na jej ostygnięcie — jeśli jednak chcesz skrócić ten czas, zawsze możesz wrzucić kostki lodu do stygnącej herbaty żeby przyspieszyć ten proces.

WYSOKOPROCENTOWA KOMBUCHA

Zanim dodasz starter do słoja, w którym nastawisz kombuchę, sprawdź, czy napój osiągnął temperaturę pokojową. Bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację mogą nie przeżyć warunków w zbyt wysokiej, jak i zbyt niskiej temperaturze. Dlatego temperatura wody, której używasz do nastawu, powinna być nie niższa niż 18°C i nie wyższa od 28°C.

WYSOKOZMINERALIZOWANA KOMBUCHA

Jeśli chcesz zrobić ze swojej kombuchy napój zawierający jeszcze więcej składników mineralnych — nastaw kombuchę na wodzie mineralnej! Badania wykazały, że podczas fermentacji ilość składników mineralnych w kombuchy wzrasta. Dodatkowo, będąc w formie fermentowanej herbaty, będą one łatwiej przyswajalne dla naszego organizmu — bakterie i drożdże rozłożą je na prostsze części, dzięki czemu nasz organizm szybciej je wchłonie!