SCOBY hotel — WSZYSTKIE najważniejsze wskazówki
Co to SCOBY hotel, jak go stworzyć i o niego dbać? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
CO TO JEST SCOBY HOTEL?
SCOBY hotel to osobny słój, przeznaczony do przechowywania grzybka. To właśnie w nim SCOBY (zanurzone w fermentowanej herbacie) mogą odpoczywać i czekać na ponowne wykorzystanie.
W takim hotelu, mając odpowiednie warunki otoczenia (czyli temperaturę od 18 do 29*C, oraz będąc co jakiś czas dokarmiane), grzybki mogą przetrwać miesiące, a nawet lata.
W dobrych warunkach grzybki cały czas się rozrastają. Stąd SCOBY hotel jest idealnym miejscem, w którym możesz je trzymać nie tylko do ponownego wykorzystania, ale także do zrobienia z nich czegoś pysznego, lub po prostu rozdania swoim znajomym.
DLACZEGO WARTO MIEĆ SCOBY HOTEL?
Hotel dla grzybka to tak naprawdę miejsce kopii zapasowych (nie tylko grzybków, ale również startera), których możesz użyć, jeśli pójdzie coś nie tak podczas fermentowania herbaty.
Pleśń często pojawia się w skutku zbyt zimnej temperatury otoczenia, w której przebywał nastaw z kombuchą, lub przez zbyt słabe bakterie i drożdże, które nie poradziły sobie z procesem fermentacji. Może być ona również spowodowana niedokładnym umyciem/wyparzeniem słoja lub patogenem, który wpadł do kombuchy i zaraził całe środowisko.
Dlatego, nastawiając swoją pierwszą kombuchę, warto odlać sobie trochę napoju do osobnego słoika, który będzie pełnić funkcję BACKUP-u, czyli SCOBY hotelu.
Hotel może być również przydatny do eksperymentowania z różnymi metodami parzenia. Przygotowanie kombuchy na składnikach, takich jak herbaty ziołowe, syrop klonowy, czy kawa może trwale osłabić bakterie i drożdże znajdujące się w płynie startowym oraz grzybku. Stąd posiadając rezerwowy hotel, możesz sprawdzać różne techniki przygotowywania kombuchy bez martwienia się o to, czy SCOBY, którego używasz, straci swoje cenne moce.
Ponadto, SCOBY hotel jest świetną przechowalnią dla płynu startowego i grzybka w momencie, kiedy robisz sobie przerwę od nastawiania nowej kombuchy. Stojąc w ciepłym i ciemnym miejscu, SCOBY hotel tak naprawdę staje się fabryką silnego startera, którego można wykorzystać do kolejnych fermentacji.
JAK STWORZYĆ SCOBY HOTEL?
Do stworzenia SCOBY hotelu będziesz potrzebować tych samych narzędzi i składników, co do przygotowania kombuchy domowej roboty, czyli:
ok. 4 litry wody
4-6 torebek lub 2-3 łyżki herbaty liściastej (najlepiej czarnej herbaty, bez żadnych dodatków - zielona też może być, aczkolwiek zawiera mniej kofeiny, a kofeina stanowi ważną pożywkę dla grzybka)
szklankę cukru trzcinowego (250g)
SCOBY + 250 ml startera (czyli dojrzałej, co najmniej
2-tygodniowej kombuchy z pierwszej fermentacji)
Do tego przygotuj 4-litrowy słój, bawełnianą/lnianą (lub inną naturalną) tkaninę z mocno przylegającymi do siebie nitkami (u mnie jest to bawełniany ręcznik kuchenny) oraz gumkę/sznurek do zawiązania tkaniny na otworze słoika.
Jeśli chcesz stworzyć SCOBY hotel w mniejszym słoju (np. 1-litrowym), to po prostu zmniejsz ilość wody. Ilość herbaty i cukru może pozostać taka sama jak w przypadku 4-litrowego słoja, ponieważ im będzie jej więcej, tym bakterie i drożdże będą miały więcej pożywienia.
Poniżej podaję dokładną instrukcję przygotowania SCOBY hotelu:
Dokładnie umyj i wyparz słój.
Zaparz herbatę w mniejszym naczyniu (u mnie jest to 0,5 litrowy słoik). Ustaw czas parzenia na 15 minut, dzięki czemu z herbaty wydobędzie się więcej tanin oraz kofeiny, które grzybek z chęcią sobie zje.
Przelej herbatę do dużego słoja i dodaj szklankę cukru trzcinowego.
Porządnie wymieszaj napój i odstaw do ostygnięcia.
Do słoja ze słodką herbatą dodaj wodę, wrzuć grzybka i wlej starter.
Warto pamiętać o tym, aby starter dodać na samym końcu - unosząc się na górze, niskie pH startera będzie stanowić dodatkową ochronę hotelu (dlatego po jego dolaniu nie mieszaj kombuchy).
Zabezpiecz słój od góry tkaniną przepuszczającą powietrze oraz gumką/sznurkiem (dzięki temu do słoja nie dostaną się muszki owocówki).
Odstaw hotel w ciemne i ciepłe miejsce, mające stały dopływ tlenu (jeśli nie masz ciemnego miejsca, to możesz po prostu owinąć słój ręcznikiem kuchennym).
NIE PRZECHOWUJ SCOBY HOTELU W NISKICH TEMPERATURACH
Temperatury poniżej 18*C sprawiają, że bakterie i drożdże w kombuchy hibernują się. Spowolnienie procesu fermentacji sprawi, że będzie wytwarzało się mniej kwasów, które są odpowiedzialne za ochronę całego środowiska.
Im mniej kwaśny płyn w SCOBY hotelu, tym SCOBY hotel będzie bardziej podatny na atak pleśni, przez który wszystko będzie do wyrzucenia (a słój do porządnego wyparzenia).
JAK DŁUGO GRZYBKI MOGĄ ŻYĆ W SCOBY HOTELU?
Tak długo, jak:
Będziesz je dokarmiać herbatą z cukrem
Będziesz pilnować, aby kombucha nie wyparowała ze słoja
Temperatura otoczenia będzie wynosić od 18 do 29*C
JAK KARMIĆ SCOBY HOTEL?
Jeśli regularnie nastawiasz kombuchę na płynie startowym ze SCOBY hotelu, możesz uzupełniać go słodką herbatą z cukrem trzcinowym (najlepiej, żeby herbata była czarna, bez dodatków, parzona 15 minut).
Jeśli jednak z Twojego hotelu nie ubywa płynu, ponieważ masz przerwę w nastawianiu nowych kombuch, odlej trochę mieszanki i zastąp ją herbatą z cukrem.
Jeśli chodzi o cukier — ja raz na jakiś czas wsypuję od 3 łyżek, do nawet całej szklanki na napój w 4 litrowym słoju. Ważne, żeby nie przesadzić z cukrem w SCOBY hotelu — jego zbyt duża ilość może rozregulować równowagę bakterii i drożdży.
ROTACJA SCOBY
Jeśli chcesz zachować różnorodność biologiczną bakterii i drożdży, możesz raz na jakiś czas dolewać do hotelu kombuchę z pierwszej fermentacji i używać różnych SCOBY podczas różnych nastawów. Nie musisz za każdym razem używać nowych SCOBY. Ja czasami wrzucam po kilka SCOBY do nowego nastawu.
JAK DBAĆ O SCOBY HOTEL?
Raz na ok. 6 miesięcy możesz odświeżyć SCOBY hotel. Nie jest to konieczne, ponieważ kombuczowy płyn w SCOBY hotelu ma tak kwaśny odczyn (pH 2,5-3,5), że samoistnie zwalcza patogeny i różnego rodzaju zanieczyszczenia.
Jeśli jednak widzisz na dole słoja nagromadzony ciemny osad (czyli drożdże), możesz śmiało przeprowadzić konserwację hotelu wg poniższej instrukcji:
Przenieś SCOBY i przelej połowę płynu startowego do innego naczynia.
SCOBY, które zachowasz, nie musisz opłukiwać z brązowych, żylastych drożdży (podczas odświeżania hotelu chcemy pozbyć się tylko tych, które opadły na dno).
Resztę mieszanki (wraz z nagromadzonym osadem) możesz wylać (SCOBY o bardzo ciemnym kolorze też możesz wyrzucić).
Przepłucz słój z osadu gorącą wodą, aby usunąć wszelkie ślady drożdży z dna i boków naczynia.
Przełóż z powrotem do słoja grzybki i wlej czarną herbatę z cukrem (parzoną wg wcześniejszej instrukcji). Jeśli zostało dużo pustego miejsca w słoju, dodaj trochę wody. Na sam koniec wlej starter.
Zabezpiecz słój oddychającą tkaniną i odstaw SCOBY hotel w ciepłe i ciemne miejsce.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie SCOBY hotelu i przygotowywania kombuchy, możesz śmiało napisać do mnie na Instagramie.
Tutaj zobaczysz, jak wygląda mój SCOBY hotel.
W MOIM SCOBY HOTELU PŁYWA PEŁNO FARFOCLI. CO TO JEST?
Te farfocle to drożdże. Są one istotną częścią procesu fermentacji, ponieważ to właśnie drożdże rozkładają cukier na etanol (pożywkę dla bakterii) i dwutlenek węgla (dzięki któremu kombucha staje się gazowana).
Przerost drożdży może zachwiać równowagę symbiozy, więc jeśli po kilku miesiącach w swoim SCOBY hotelu widzisz, że na dnie osiada ich naprawdę duża ilość, to znaczy, że już czas odświeżyć hotel.
PAMIĘTAJ O ZACHOWANIU CZYSTOŚCI
Przed każdym przenoszeniem grzybka dokładnie umyj ręce wodą z mydłem i upewnij się, że mydło zostało porządnie wypłukane z Twoich rąk.
Na sam koniec mycia również przepłukać dłonie samą kombuchą - możesz zrobić sobie osobny, mały SCOBY hotel, który będziesz używać tylko do robienia płynu odkażającego.
Zapisz się na newsletter!
Też kochasz kombuchę?
Dostaniesz najlepsze wskazówki dotyczące fermentacji herbaty
Dowiesz się jeszcze więcej na temat wpływu kombuchy na zdrowie
Będziesz na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami na blogu!